Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-07   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-07
Nowy nadprzewodnik z Colorado
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Przy zerowej rezystancji, które zapewniają materiały nadprzewodzące, praktycznie nie występują straty energii. Wobec tego zastosowanie nadprzewodników może doprowadzić do znacznie szybszych systemów komputerowych. Jednakże aby uzyskać właściwości nadprzewodzące, materiał musi zostać schłodzony w bardzo niskiej i trudnej do osiągnięcia temperaturze. Naukowcy z University of Colorado Boulder niedawno poinformowali o odkryciu potencjalnego nowego nadprzewodnika.

Zespół badaczy stworzył nowy materiał w następujący sposób. Ultracienką warstwę renu umieszczono między warstwami złota o grubości jednej tysięcznej średnicy ludzkiego włosa. Najistotniejszy jest fakt, że materiał staje się nadprzewodnikiem w temperaturze około 6 K. Jest to temperatura wyższa niż temperatura wrzenia ciekłego helu.

Ren jest metalem odpornym na utlenianie, który jest szeroko stosowany w przemyśle i nauce, m.in. do wzmacniania materiałów i wysokotemperaturowych termoogniw typu Kelvina. Mimo dość wysokiej ceny jest atrakcyjny jako materiał, ponieważ ma właściwości odpowiednie do zastosowań w wysokich temperaturach i energii. Największy problem stanowi jego wytwarzanie, które jest bardzo kosztowne. Jedną z najbardziej obiecujących metod jest galwanizacja, która umożliwia wytwarzanie stopu o wysokiej czystości, łatwą kontrolę grubości materiału i można ją skalować do produkcji masowej.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
cires.colorado.edu; engineering.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :