
Badacze z Uniwersytetu w Kioto wraz z kolegami z Uniwersytetu w Tokio i Uniwersytetu Jiangsu w Chinach opracowali materiał, który może selektywnie wychwytywać cząsteczki dwutlenku węgla i przekształcać je w użyteczne materiały organiczne.
Materiał ten to porowaty polimer koordynacyjny (PCP, znany również jako MOF), składający się z jonów cynku i metalu. Został on poddany testom przy użyciu analizy strukturalnej promieniowania rentgenowskiego. Podczas tych badań stwierdzono, że selektywnie wychwytuje cząsteczki dwutlenku węgla z dziesięciokrotnie większą wydajnością niż inne PCP.
Wychwyt gazu możliwy jest dzięki składnikowi organicznemu, która ma strukturę podobną do śmigła. Gdy cząsteczka CO2 się zbliża, struktura się zmienia i powstaje molekularne sito, rozpoznające.
Po wychwyceniu gazu materiał ten może zostać wykorzystany do wytworzenia poliuretanu, który jest materiałem o szerokim zakresie zastosowań, m.in. w przemyśle odzieżowym, w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego czy opakowań.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily.com; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.plLepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-