Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-05
Nowy materiał 2D do jeszcze lepszych przewodników
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z University of Texas w Austin opracowali materiał, który mógłby zastąpić krzem w tworzeniu jeszcze mniejszych układów komputerowych.

Założyciel firmy Intel Gordon Moore 54 lata temu przewidywał, że liczba tranzystorów, które będą się mieścić w układzie komputerowym, będzie się podwajać co dwa lata, a koszt komputerów będzie malał o połowę. Jego przewidywania okazały się zaskakująco dokładne, poza jednym elementem.

Układy komputerowe zmniejszyły się tak bardzo, że krzem nie jest już w stanie przenosić więcej tranzystorów. Zatem dla krzemu prawo Moore'a dobiegło końca i dlatego naukowcy poszukują innych materiałów.

Okazało się, że jako alternatywa służyć może antymon. Jest to półmetal, stosowany w elektronice w niektórych urządzeniach półprzewodnikowych, takich jak detektory podczerwieni. Ma tylko kilka warstw atomowych i dużą ruchliwość ładunku, znacznie wyższą niż w przypadku innych półprzewodników o podobnej wielkości, w tym krzemu.

Yuanyue Liu z Instytutu Materiałów UT podsumował: „Co ważniejsze, odkryliśmy fizyczne pochodzenie tego, dlaczego antymon ma dużą ruchliwość. Można to wykorzystać do potencjalnego odkrycia jeszcze lepszych materiałów".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
engr.utexas.edu; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :