Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-10-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-10-03
Nagroda ministra za osiągnięcia w rozwoju detektorów scyntylacyjnych
Nagroda ministra za osiągnięcia w rozwoju detektorów scyntylacyjnych
Nagroda ministra za osiągnięcia w rozwoju detektorów scyntylacyjnych
Prof. Marek Moszyński otrzymał nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne, w kategorii na rzecz rozwoju gospodarki. Nagrody przyznano również w kategoriach badań na rzecz rozwoju nauki i społeczeństwa. W tym roku po raz drugi przyznano nagrody ministra nauki - w każdej z trzech kategorii przyznano po 63 tys. zł.

W kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki nagrodę otrzymał prof. Marek Moszyński, inżynier zajmujący się detektorami promieniowania jądrowego. Laureat zajmuje się głównie zastosowaniem detektorów scyntylacyjnych, które są głównymi detektorami stosowanymi m. in. w tomografii pozytronowej (PET) do diagnozowania nowotworów. Interesującym ich zastosowaniem jest wykrywanie przemytu materiałów wybuchowych oraz narkotyków.

Laureaci (Prof. Stefan Zawadzki – badania na rzecz rozwoju nauki, prof. Witold Kieżun – badania na rzecz rozwoju społeczeństwa i prof. Marek Moszyński) zostali wybrani spośród kandydatów przez specjalnie powołany zespół interdyscyplinarny pod przewodnictwem specjalisty z zakresu automatyki i robotyki prof. Henryka Góreckiego. Kandydaci zgłaszani byli do nagrody m. in. przez komitety naukowe instytutów badawczych, władze uczelni, organizacje naukowe.

Rok temu nagrody ministra nauki otrzymali trzej profesorowie: chemik Grzegorz Grynkiewicz (specjalista w dziedzinie chemii organicznej, uczestniczył w opracowaniu tzw. fluorescencyjnych indykatorów do pomiaru wewnątrzkomórkowych stężeń jonów wapniowych oraz metody wprowadzenia do komórek wielofunkcyjnych kwasów karboksylowych), filozof Marian Przełęcki i specjalista w zakresie chorób trzody chlewnej Zygmunt Pejsak.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naukawpolsce.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także