Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-23 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-23
Miniaturowy detektor dymu z nanorurek

Miniaturowy detektor dymu z nanorurek
„Urządzenie jest nowoczesną, opartą na nanotechnologii, alternatywą dla dostępnych handlowo czujników dymu” – powiedział Langer. „Nie zawiera substancji radioaktywnych, nie wysyła żadnego promieniowania.”
Ośrodkiem aktywnym, który odpowiada za wykrycie dymu jest nanomateriał wysyntetyzowany w postaci nanorurek.
Zastosowano właśnie nanorurki, gdyż reagują one na pojawienie się dymu zmianą swych właściwości fizykochemicznych. Zmiany te są przetwarzane na sygnał elektryczny, który poprzez specjalny układ elektroniczny powiadamia o zaistniałym niebezpieczeństwie.
„Nasz detektor dymu jest jednym z najmniejszych na świecie” – stwierdził Langer. „Aktywna część detekcyjna urządzenia liczy drobny ułamek milimetra kwadratowego i bez trudu mieści się na powierzchni łepka od szpilki.”
Istnieje jeszcze jedno zastosowanie detektorów tego typu. Otóż mogą one być wykorzystywane do kontroli przestrzegania zakazu palenia; choćby w szkole.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
Wprowadzenie do termografii. Prawo Stefana - Boltzmana.
Historycznie pierwszymi kamerami były kamery skanujące, zbudowane w oparciu o chłodzony ciekłym azotem detektor jednoelementowy z układem...
-
-
-