Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-03-15   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-03-15
Materiał 2D odporny na promieniowanie
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) wykazało, że wiele materiałów 2-D może nie tylko wytrzymać wysyłanie w kosmos, ale nawet rozwijać się w trudnych warunkach. Wyniki te mogą wpłynąć na dobór materiałów do budowy niemalże wszystkiego, od elektroniki po ogniwa słoneczne i baterie. A to z kolei spowoduje, że podejmowane w przyszłości misje kosmiczne będą tańsze i tym samym łatwiejsze do uruchomienia.

Głównego autora Tobiasa Vogla szczególnie interesowało to, czy mogą one wytrzymać intensywne promieniowanie. „Wystawiliśmy różne materiały 2-D na poziomy promieniowania porównywalne z tym, czego oczekujemy w kosmosie. Odkryliśmy, że większość radzi sobie naprawdę dobrze. Patrzyliśmy na właściwości elektryczne i optyczne i zasadniczo nie widzieliśmy żadnej różnicy" - powiedział.

Przeprowadzono już wiele badań pokazujących solidność materiałów 2-D, jeśli chodzi o wahania temperatury, ale wpływ promieniowania, któremu również ulegają satelity na orbicie, był do tej pory nieznany. Zespół ANU przeprowadził symulacje pod kątem potencjalnych orbit. Odkryli, że jeden materiał nawet polepszył swoje właściwości, gdy był poddany intensywnemu promieniowaniu gamma.

Zaobserwowany proces dotyczył poziomów promieniowania powyżej tego, które występuje w przestrzeni kosmicznej. Tak naprawdę można by zauważyć, że materiał ten staje się lepszy albo jaśniejszy, Zdaniem Vogla, mógłby on zostać potencjalnie wykorzystany do wykrywania poziomów promieniowania w innych trudnych warunkach, takich jak miejsca w pobliżu reaktorów jądrowych.

„Zastosowania tych 2-D materiałów będą dość wszechstronne, od struktur satelitarnych wzmocnionych grafenem - które są pięciokrotnie sztywniejsze niż stal - do lżejszych i bardziej wydajnych ogniw słonecznych, co pomoże, jeśli chodzi o rzeczywiste wprowadzenie eksperymentu do przestrzeń" - powiedział główny autor badań.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
physics.anu.edu.au; phys.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :