
Zespół z Rice University opracował nową metodę syntezy amoniaku, która pozwala na wytwarzanie tego gazu w warunkach otoczenia i jest przyjazna dla środowiska.
W swojej pracy wykorzystali dwuwymiarowy kryształ disiarczku molibdenu. Usunęli z niego atomy siarki, zastępując je kobaltem. Dzięki temu był on w stanie naśladować organiczne procesy wytwarzania amoniaku przy udziela bakterii.
Opracowany przez materiałoznawców proces zapewni możliwość produkcji amoniaku wszędzie tam, gdzie jest on potrzebny. Dotychczas stosowany w tym celu proces Haber-Bosch wymaga dużej ilości energii, a jako jego produkt uboczny powstaje dwutlenek węgla.
Xiaoyin Tian, współautor badania powiedział: „Nasz proces wykorzystuje energię elektryczną do uruchomienia katalizatora. Możemy to uzyskać ze słońca lub wiatru." Zdaniem badaczy inne modyfikacje mogą pozwolić materiałowi na generowanie również innych chemikaliów, co stanowi przedmiot ich przyszłych badań.
(KB)
https://www.materialstoday.com/nanomaterials/news/defective-2d-material-nitrogen-into-ammonia/
https://www.journals.elsevier.com/acta-materialia/materials-science-news
PIXABAY:
https://pixabay.com/pl/illustrations/amoniak-nh3-chemia-3d-atomy-1117246/
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- materialstoday.com; journals.elsevier.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Najważniejsze elementy wyposażenia laboratorium: Jak wybrać najlepsze sprzęty...
Wyposażenie laboratorium to jeden z kluczowych elementów, który determinuje jego funkcjonalność i efektywność pracy. Wybór odpowiednich sprzętów...
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
-
-