
Profesor Phillip B. Messersmith z Uniwersytetu Northwestern opracował recepturę tworzywa, naśladującego swoimi właściwościami wydzielinę gruczołu bisiorowego małży.
Małże mają zdolność przytwierdzania się do powierzchni poprzez nici powstające z wydzieliny działającej jak klej, który jest wodoodporny i szybko krzepnie. Lepkość substancji to zasługa białek, zawierających wysokie stężenia dihydroksyfenyloalaniny (DOPA) Naturalnie występująca w przyrodzie substancja zainspirowała Messersmitha do stworzenia jej syntetycznego odpowiednika. Naukowiec już wcześniej tworzył biomedyczne materiały z zawierającą syntetyczną formę DOPA ( pierwszy został opracowany w 2002 roku).
Dużą zaletą nowej substancji jest. obok lepkości, jej wodoodporność. Istotna jest także jej stabilność w warunkach proteolitycznych, co daje możliwość szerokiego jej zastosowania w medycynie. Substancję można stosować w zabiegach spajania pęknięć błon płodowych. Pęknięcia i uszkodzenia błon płodowych powodują komplikacje w przebiegu ciąży i często wywołują przedwczesne porody. Drugim wymienianym zastosowaniem tego syntetycznego „kleju" jest tworzenie hydrożeli, do których można uwalniać jony srebra, które posiadają właściwości antybakteryjne. Tak skonstruowane nanocząstki mogą pełnić rolę terapeutyczną w organizmie. Nowa substancja klejąca może mieć zastosowanie również przy tworzeniu polimerów, służących dostarczaniu komórkom substancji przeciwnowotworowych. Messersmith skonstruował jak dotąd odporny na zmiany pH polimerowy nośnik, który uaktywnia przenoszony terapeutyk tylko w pobliżu komórek nowotworowych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gdzie i jak stosować taśmy dwustronnie klejące i błony klejowe
Zarówno taśmy dwustronnie klejące, jak i błony klejowe umożliwiają stworzenie trwałego, szczelnego i estetycznego połączenia. Wybór rozwiązania...
-
Jak wykorzystać mikroskopię stereoskopową do analizy próbek przestrzennych?
Mikroskopia stereoskopowa to zaawansowana technika obrazowania, która przynosi rewolucję w analizie obiektów trójwymiarowych. Dzięki zastosowaniu...
-
-
-
-
-
-