Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-05-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-09
Kwantowy radar - prototyp
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z Instytutu Nauki i Technologii w Austrii (IST Austria) opracował nowy prototyp radaru, wykorzystujący jako metodę wykrywania obiektów splątanie kwantowe. Urządzenie to może znacząco wpłynąć na przemysł bezpieczeństwa, a także branżę biomedyczną.

Teoria kwantowa jest działem fizyki, która budzi ogromne zdziwienie wśród laików, a dla naukowców stanowi źródło zainteresowania. Splątanie kwantowe to z kolei zjawisko, w którym dwie cząstki pozostają ze sobą powiązane, mimo tego, że dzieli je duża odległość. Naukowcy pod kierownictwem Johannesa Finka z IST wraz z badaczami z MIT, University of York oraz Uniwersytetu w Camerino we Włoszech przedstawili nową technologię detekcji.

Mikrofalowe oświetlanie kwantowe, bo tak się ona nazywa, jest w stanie wykryć obiekty w hałaśliwym otoczeniu termicznym, zatem w środowisku, w którym tradycyjne systemy radarowe sobie nie radzą.

Technologia ta może znaleźć zastosowanie w dziedzinach takich jak obrazowanie biomedyczne czy skanery bezpieczeństwa o bardzo niskim zużyciu energii.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
.eurekalert.org; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :