Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-01-03   |  Ostatnia aktualizacja: 2021-01-03
Krok w stronę długowieczności
Mitochondrium, krok w stronę długowieczności
Mitochondrium, krok w stronę długowieczności

Naukowcy być może nie odkryli jeszcze ambrozji, ale poczynili imponujące postępy w zrozumieniu roli mitochondriów w procesie starzenia. W przypadku uszkodzenia, ich funkcja jest ograniczona, co prowadzi do odpowiedzi UPRmt, skutkującej naprawą. Uważa się, że stosowanie leków aktywujących UPRmt wpływa na wydłużenie życia.

Dr Eriko Kage-Nakadai, odpowiedzialny za badania wyjaśnia, że „Chociaż proces starzenia nie jest chorobą, to jednak leki mogą go spowolnić i łagodzić lub zapobiegać jego negatywnemu wpływowi na nasze zdrowie".

Nowe badanie zostało opublikowane w Biogerontology i obejmowało badanie przesiewowe prawie 3000 leków. Wykorzystano robaki, zaprojektowane by świecić, jeśli leczenie aktywuje hsp-6. Jest to gen silnie wyrażany podczas UPRmt.

Zespół badawczy wybrał metolazon, stosowany w leczeniu niewydolności serca i nadciśnienia. Po przetestowaniu odkryli, że zwiększa on żywotność dzikich robaków. Ponadto ustalili, że metolazon nie wydłużył życia u tych osobników, w których zmutowano geny atfs-1, ubl-5 i nkcc-1 tak by nie działały. Wiadomo, że zarówno atfs-1 jak i ubl-5 mają zasadnicze znaczenie dla funkcji UPRmt, co sugeruje, że metolazon działa na jej ścieżkę. Metolazon nie zwiększał długości życia robakóœ zmutowanych w nkcc-1, co świadczy o tym, że lek może wymagać blokowania białka nkcc-1. Ekspresja hsp-6 (Hspa9 u ludzi) przez metolazon w komórkach HeLa może oznaczać, że działanie leku związane z UPRmt może działać na różne gatunki.

Dr Kage-Nakadai skomentował: „Szczególnie ekscytujące jest to, że przetestowaliśmy tutaj już dostępne, zatwierdzone leki i ujawniliśmy potencjał zmiany ich przeznaczenia na kontrolę starzenia. Robaki zawsze dają nam wiele cennych wskazówek".

(SW)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
americanlaboratory.com; Grafika: pixabay.com/de/illustrations/mitochondrien-zelle-biologie-3016868/
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także