Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-02   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-02
Komputerowi projektanci
Komputerowi projektanci

Głównym tematem badań w dziedzinie inżynierii materiałowej jest obecnie odkrycie, w jaki sposób atomy mogą tworzyć tak solidny materiał jakim jest np. grafen. Na Uniwersytecie w Missouri naukowcy, jako jedni z pierwszych, zastosowali głębokie uczenie w tej dziedzinie.

Yuan Dong, główny autor tego badania, powiedział: „Możesz przeszkolić komputer, aby robił to, co ludziom zajęłoby wiele lat. To dobry punkt wyjścia". Razem z Jianem Linem, pracuje on nad znalezieniem odpowiedzi na pytanie, czy istnieje sposób przewidywania struktur materiałowych w razie zastąpienia atomów węgla w grafenie innymi pierwiastkami.

Naukowcy wprowadzili kilka tysięcy znanych kombinacji struktur grafenowych i ich właściwości do modeli głębokiego uczenia się. Po około dwóch dniach komputer o wysokiej wydajności nauczył się i przewidział właściwości miliardów możliwych struktur grafenu bez konieczności testowania każdego osobno.

Zdaniem zespołu technologia ta może znaleźć zastosowanie w projektowaniu wielu różnych materiałów, niekoniecznie związanych z grafenem, jak chociażby materiały do budowy ekranów dotykowych, smartfonów czy ogniw słonecznych.

Janlin Cheng, profesor elektroinżynierii, z którym współracowali badacze, powiedział: „Daj inteligentnemu systemowi komputerowemu dowolny projekt i może przewidzieć właściwości. Ten trend pojawia się w dziedzinie materiałoznawstwa. To świetny przykład zastosowania sztucznej inteligencji do zmiany standardowego procesu projektowania materiałów w tej dziedzinie".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
munews.missouri.edu; phys.org;

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :