Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-22
Katalityczne właściwości złota dzięki defektom przestrzennym
Nanoporowate złoto
Nanoporowate złoto

Katalityczne właściwości nanoporowatego złota są wynikiem defektów przestrzennych w strukturze materiału, które zbadali naukowcy w ramach międzynarodowego projektu.

Opracowany nanomateriał na bazie złota można zastosować w produkcji trwałych i wydajnych ogniw paliwowych oraz reaktorów katalitycznych np. w utlenianiu tlenku węgla. Pracę na ten temat zamieszczono w czasopiśmie „Nature Materials".

Złoto w postaci sztabek, dużych kawałków, nie posiada właściwości katalitycznych, które pojawiają się wtedy, gdy jego struktura staje się porowata i występują defekty przestrzenne w skali nanometrowej. Naukowcy podczas prac w ramach opisywanego projektu otrzymali nanoporowatą strukturę poprzez zanurzenie stopu złota ze srebrem w roztworze, który wypłukał srebro pozostawiając porowatą strukturę złota. Następnie za pomocą transmisyjnego mikroskopu elektronowego znaleźli defekty w nanostrukturze, które odpowiadają za właściwości katalityczne. Co więcej, okazało się, że pozostałości srebra czynią te miejsca bardziej stabilnymi. Nanoporowate złoto w odróżnieniu od nanocząstek złota nie wymaga osadzania na obcym podłożu, co znacznie ułatwiło badania jego katalitycznych właściwości.

Więcej informacji w artykule „Atomic origins of the high catalytic activity of nanoporous gold".

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
york.ac.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także