Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-11-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-11-05
Jakie dźwięki wyciszamy i do czego jest nam to potrzebne?
Jakie dźwięki wyciszamy i do czego jest nam to potrzebne?

Z pewnością niejednokrotnie przebywaliśmy w miejscach, w których po wypowiedzeniu słowa nasz głos rozprzestrzeniał się na całe pomieszczenie, a następnie wracał do nas powodując tym samym nieprzyjemne uczucie. Takie zjawisko określa się jako echo. Występuje ono w pomieszczeniach o dużej powierzchni otoczonych jakimiś przeszkodami.

 

Takich miejsc jest bardzo dużo, a przeprowadzane są w nich różnorakie procesy. Nikt o zdrowych zmysłach nie jest w stanie wytrzymać tam kilku godzin dziennie, a już na pewno nie pracować. Z tego właśnie powodu powstała akustyka, zajmująca się wyciszaniem zamkniętych przestrzeni i dostrajaniem pogłosu do poziomu, w którym nie będzie już przeszkadzał naszym uszom.

 

Dźwięki powietrzne

Przykład z początku jest idealnym z zakresu dźwięków powietrznych. Ich występowanie często można zaobserwować w różnego rodzaju halach produkcyjnych, na magazynach czy w salach konferencyjnych i wykładowych. Niezależnie od wykonywanej w tych miejscach czynności, pogłos zawsze będzie nam przeszkadzał.

Dźwięki powietrzne są efektem działania różnego rodzaju maszyn czy nawet ludzkiej mowy. Wytworzona fala biegnie w określonym kierunku, a przy tym coraz bardziej się rozprzestrzenia. Próbuje ona znaleźć jak najszybszą drogę ucieczki, jednak ściany budynków jej to uniemożliwiają i powodują jej odbijanie się. To właśnie mieszanie się wytworzonych fal z odbijanymi tworzy pogłos i niechciany hałas. Aby wyeliminować ten problem należy obłożyć ściany budynku materiałami wyciszającymi. Podstawowymi materiałami, których używa się do tego typu czynności są żywica melaminowa, pianka poliuretanowa czy włókna poliestrowe. Niektóre z nich służą do naklejania typowo na ścianę, a inne świetnie przydadzą się do obklejenia nimi kabin operatorów maszyn czy innych stanowisk.

document_image_rid5.jpg

 

Drgania mechaniczne

Ten rodzaj hałasu polega na rozprzestrzenianiu się fal dźwiękowych po wszystkich elementach, których gęstość jest większa od gęstości powietrza. Posłużmy się przykładem metali, które są szczególnie podatne na działanie drgań. Wydobywająca się z urządzenia (np. kompresora) fala dźwiękowa przenosi się na inne części będące w pobliżu i wprowadzania je w oscylacje.

W zależności od podatności materiału na drgania, są one większe lub mniejsze. Oczywiście sposób na tłumienie drgań również został już opracowany, a świetnie w tym celu sprawdzają się maty wyciszające. W większości używa się elementów wytworzonych z bitumu, gdyż to właśnie ten materiał najbardziej nadaje się do takich operacji. Folie bitumiczne nakleja się bezpośrednio na obudowę urządzenia, a dodatkowo w celu wyeliminowania wydostających się ze sprzętu dźwięków powietrznych, na bitum kładzie się jeszcze poliuretan.

 

Gdzie najczęściej korzysta się z wyciszenia?

Na dobrą sprawę wyciszać możemy niemal wszystko. Począwszy od swojego pokoju, przez wnętrze swojego samochodu, aż po wielkie hale magazynowe. Często z tej możliwości korzysta się również w przypadku transportu publicznego oraz co ważniejsze studio nagraniowego.

W takich miejscach jak hale konferencyjne, wykładowe czy studio nagrań, nie chodzi już nawet o pozbycie się uciążliwego echa, ale głównie o wyidealizowanie natężenia dźwięku w pomieszczeniu po to, by jakość dźwięku u osoby nagrywającej lub przemawiającej była jak najlepsza.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
akustykaprzemyslowa.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także