
Szkło jest wytwarzane przez człowieka od trzeciego tysiąclecia p.n.e. Do jego barwienia wykorzystywano antymon w czystej postaci lub w formie minerału. W zależności od rudy antymonu otrzymywano szkło transparentne lub nieprzezroczyste.
Rudy antymonu mają różną zawartość izotopów tego pierwiastka w zależności od pochodzenia. Naukowcy z Belgii i Wielkiej Brytanii na bazie spektrometrii mas z wzbudzeniem plazmowym ICP-MS opracowali metodę wykrywania i określania ilościowych różnic w składzie izotopów antymonu. Tą metodą naukowcy analizują szkło z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Badania mają na celu określenie sposobu produkcji szkła i pochodzenia geograficznego użytych surowców.
Pierwsze wyniki wskazują na to, że rudy antymonu użyte do produkcji szkła pochodzą z co najmniej dwóch miejsc. Naukowcy mają nadzieję w dalszych badaniach na zlokalizowanie miejsc zarówno wydobywania rudy, produkcji szkła, jak i być może innych przedmiotów.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wykorzystanie spektrometru NEOSPECTRA w analizie pasz i surowców paszowych
Współczesne rolnictwo i hodowla zwierząt wymagają precyzyjnych metod analizy składników pasz, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju zwierząt. W...
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl