Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-03-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-03-01
Hybrydowy materiał przewyższa grafen
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Materiały hybrydowe to materiały łączącymi w sobie prekursory organiczne i nieorganiczne i quasi-dwuwymiarowymi. Stają się one z dnia na dzień powszechniejsze w kilku zastosowaniach technologicznych, m.in. w wytwarzaniu coraz mniejszych urządzeń optoelektronicznych.

Badania przeprowadzone przez Dianę Meneses Gustin i Luísa Cabrala wyjaśniają wyjątkowe właściwości optyczne i transportowe, które posiadają te materiały. Wynikają one z interakcji między monowarstwą dwusiarczku molibdenu a substratem azobenzenu, który jest substancją organiczną.

Oświetlenie powoduje zmiany w konfiguracji przestrzennej azobenzenu, wpływając na chmurę elektronową w monowarstwie dwusiarczku molibdenu. Te odwracalne efekty były już wcześniej badane, jednak Gustin i Cabral opracowali model teoretyczny naśladujący ten proces.

Lopez Richard, jeden z badaczy, powiedział: "Ta quasi-dwuwymiarowa struktura sprawia, że dwusiarczek molibdenu staje się tak atrakcyjny jak grafen pod względem redukcji przestrzeni i plastyczności, ale ma właściwości, które potencjalnie czynią go jeszcze lepszym: jest to półprzewodnik o podobnych właściwościach przewodnictwa elektrycznego do grafenu i bardziej uniwersalny optycznie, ponieważ emituje światło w zakresie długości fal od podczerwieni do obszaru widzialnego".

Hybrydowa struktura molibdenowo-dwusiarczkowa-azobenzen jest uważana za bardzo obiecujący materiał, ale wiele badań i rozwoju będzie wymagane, jeśli ma być skutecznie zastosowany w przydatnych urządzeniach. Badacze mają w planach wykorzystanie go do zbudowania aktywowanego światłem dwuwymiarowego tranzystora.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także