Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-16
GlaxoSmithKline zwolni 100 naukowców
GlaxoSmithKline zwolni 100 naukowców
GlaxoSmithKline zwolni 100 naukowców
GlaxoSmithKline w związku z reorganizacją działu R&D zamierza zwolnić ok. 100 naukowców. Łącznie stracić ma pracę 350 osób z 17 tys. zatrudnionych w koncernie. Redukcja ma objąć m. in. 2 europejskie ośrodki badawcze firmy – w Harlow (Wielka Brytania) oraz w Weronie (Włochy). Ponadto w USA: Research Triangle Park w Północnej Karolinie, Upper Providence i Upper Morion w Pensylwanii – informacje tę podała dla „Chemistry Word” rzeczniczka GSK. Nie określono w jakim stopniu redukcjami objęte zostaną poszczególne ośrodki badawcze.

Koncern zamierza poprawić wydajność działu R&D i otworzyć pole dla nowych naukowych odkryć w dziedzinie leków. Poszczególne jednostki badawcze mają być podzielone na mniejsze grupy skoncentrowane na tworzeniu leków w zakresie danego schorzenia. Konieczne zmniejszenie zatrudnienia ma się odbyć w jak najbardziej łagodny sposób i przy wsparciu dla odchodzących pracowników.

Zmiany w dziale badań i rozwoju są częścią długoterminowej strategii firmy, która ma zapewnić konkurencyjność opracowywanych rozwiązań oraz pozwolić na skuteczną rywalizację w szybko zmieniającej się branży farmaceutycznej.

Redukcje zatrudnienia w przemyśle farmaceutycznym nie są niczym nowym w ostatnim czasie. W 2007 roku angielsko-szwedzki koncern AstraZeneca zwolnił 7,6 tys. pracowników z czego 700, którzy byli zatrudnieni w jednostkach R&D. Tendencja ta związana jest z rosnącymi kosztami badań naukowych w przemyśle farmaceutycznym oraz dużą konkurencją ze strony Chin, Indii czy Singapuru. Państwa te również mają dobrze wykwalifikowany personel R&D przy często bardziej przyjaznych uregulowaniach prawnych. Nie bez znaczenia jest również ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze, które nie premiuje inwestowania w ryzykowne projekty nowych leków.

GlaxoSmithKline jest innowacyjnym przedsiębiorstwem, które wytrwale dąży do odkrywania nowych, skuteczniejszych terapii. W 26 ośrodkach badawczych GSK na całym świecie pracuje 15 000 naukowców. W poszukiwaniu innowacyjnych leków badają oni 65 milionów związków chemicznych rocznie. Obecnie trwają prace nad niemal setką projektów dotyczących nowych cząsteczek chemicznych. GSK jest jedyną firmą, która rozwija leki przeciwko trzem chorobom, które zabijają najwięcej ludzi w krajach rozwijających się - malarii, HIV/AIDS i gruźlicy. W międzynarodowe projekty badawcze, m.in.w prace nad lekiem przeciwko malarii, zaangażowani są również pracownicy Działu Rozwoju Produktów w Poznaniu.

GSK jest największym inwestorem w polskim przemyśle farmaceutycznym.
Od czasu zakupu poznańskiej fabryki w 1998 roku, GSK zainwestowało w Polsce 417,5 milionów dolarów. Dzięki tym środkom powstał min. nowoczesny wydział kapsułek miękkich oraz magazyn wysokiego składowania o pojemności 10 tysięcy palet. Pozostałe inwestycje to np. modernizacja wydziału produkcji tabletek oraz budynek chłodni. Do produkcji w Poznaniu wdrożonych zostało ponad 100 nowych leków. Są to m.in. preparaty stosowane w leczeniu astmy, migreny, wirusowego zapalenia wątroby typu B, wrzodowej choroby żołądka oraz padaczki. Leki wytwarzane w Poznaniu przeznaczone są nie tylko na polski rynek, niemal 40 proc. ilości produkcji trafia na kilkadziesiąt rynków całego świata. W fabryce produkowane są leki w wielu formach: tabletek, granulatów, kapsułek miękkich, aerozoli, płynów, maści, czopków oraz żeli.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Chemistry World, gsk.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także