Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-19
Dwutlenek siarki niszczy bakterie gruźlicy
Dwutlenek siarki niszczy bakterie gruźlicy
Dwutlenek siarki niszczy bakterie gruźlicy
Niewielkie ilości dwutlenku siarki mogą spowolnić wzrost bakterii wywołujących gruźlice. Gaz ten może stworzyć nowe możliwości w projektowaniu leków na tę chorobę – informuje Journal of Medicinal Chemistry.

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Edukacji Naukowej pod przewodnictwem Harinath Chakrapani swoje badania nad tlenkiem siarki oparli na wcześniejszych badaniach klinicznych z użyciem tlenku azotu, który w niewielkich ilościach działa znieczulająco i powoduje uczucie euforii. Indyjscy naukowcy postanowili przeprowadzić podobne badania z użyciem dwutlenku siarki SO2, który jest używany w produkcji wina jako czynniki antybiotyczny.

Zbadano grupę związków z rodziny 2,4-dinitrofenylosulfonoamidów, które w reakcji z tiolami uwalniają SO2. Aby sprawdzić skuteczność tych związków do kilku z nich dodano cysteinę, która jest aminokwasem zawierającym grupę tiolową. Następnie roztwory 11 z produkujących SO2 związków chemicznych dodano do kolonii bakterii Mycobacterium tuberculosis. Po 28 dniach okazało się, że związki, które uwalniały najwięcej dwutlenku siarki najbardziej inhibitowały wzrost bakterii. Ponadto związki te były lepsze w zwalczaniu bakterii od jednego z leków na gruźlicę – izoniazidu, nawet przy mniejszych stężeniach sulfonoamidów od stężenia leku.

Jeśli chodzi o toksyczność zbadanej grupy związków to była ona 50 razy większa w stosunku do bakterii gruźlicy, niż komórek ludzkich. Dzięki niewielkim zmianom w strukturze badanych związków naukowcy mają nadzieję na opracowanie nowego leku na gruźlicę, którego działanie opierałoby się na wydzielaniu dwutlenku siarki.

Więcej informacji w artykule „Design, Synthesis, and Evaluation of Thiol-Activated Sources of Sulfur Dioxide (SO2) as Antimycobacterial Agents”.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
C&EN
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także