Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-09-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-09-23
Dwuatomowe szkło
Dwuatomowe szkło

Najcieńszy arkusz szkła odkryty przez naukowców z Cornell (USA) i Ulm (Niemcy) jest nowym rekordem wpisanym do Światowej Księgi Rekordów Guinessa. W cienkiej, szklanej „szybce" można obserwować, używając mikroskopu elektronowego, indywidualną strukturę krzemu oraz tlenu.

Dwuatomowe szkło zostało odkryte przypadkowo podczas prac nad grafenem. Naukowcy uzyskali na miedzianej folii dwuwymiarowy arkusz węglowy. Na arkuszu, który znajdował się w kwarcowym piecu, zauważono zabrudzenie. Po dalszej analizie okazało się, że to zabrudzenie składa się z naturalnych składników szkła, czyli krzemu i tlenu. Zespół badawczy doszedł do wniosku, że doszło do przedostania się powietrza na powierzchnię miedzianej folii i jednoczesnej reakcji z kwarcem, który składa się z dwutlenku krzemu.

Poza samą swoją niezwykłością odkrycie dwuatomowego szkła pozwala odpowiedzieć na długo zadawane pytanie o zasadniczą strukturę szkła. Uczeni do tej pory mieli trudności z ustaleniem, czy ta struktura zachowuje się jak ciało stałe, czy jak ciecz. Odkrycie naukowców z USA i Niemiec jest zbliżone do teoretycznie określonej struktury szkła z 1932 roku. Co więcej, dwuatomowe szkło może w przyszłości znaleźć zastosowanie w tranzystorach, zapewniając dużą niezawodność takim urządzeniom, jak komputery czy smartfony.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także