Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-31 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-31
DNA ułatwia otrzymywanie nanostruktur

DNA ułatwia otrzymywanie nanostruktur
Mathew Maye z U.S. Department of Energy's Brookhaven National Laboratory twierdzi, że jak dotąd nie sprawia problemu synteza nanocząstek o bardzo dobrych właściwościch optycznych i magnetycznych, ale problemem jest to, że cząsteczki znajdują się w roztworze. Aby były one użyteczne w przemyśle np. elektronicznym konieczne jest ich precyzyjne ułożenie w trzech wymiarach, co również da powtarzalność otrzymywania produktów z nich wykonanych.
Stosując takie techniki jak rozproszenie promieni rentgena oraz transmisyjna mikroskopia elektronowa Maye wraz ze współpracownikami pokazali, że stosując nici DNA, do których przyłączono nanocząstki złota można tworzyć rozbudowane struktury nano. Istotę tej metody stanowi fakt łączenia się nici DNA według komplementarnych reszt zasadowych takich jak adenina, guanina itd. W efekcie otrzymuje się klastery i aglomeraty o dobrze zdefiniowanej strukturze.
Amerykanie zastosowali również podwójne nici DNA w celu kontroli szybkości tworzenia nanostruktur. Dzięki zastosowaniu różnorodnych nici DNA udało im się również uzyskać kontrolę nad wielkością układów nano.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- chemie.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Metrologia w służbie logistyki
Dr inż. Bogusław Herod W wielu działaniach logistycznych istnieje konieczność transportu, magazynowania, a następnie dystrybucji towarów...
-
Wygrodzenia bezpieczeństwa – klucz do ochrony pracowników i mienia
Współczesne przedsiębiorstwa coraz większą wagę przywiązują do ergonomii oraz minimalizowania ryzyka wypadków. W trosce o zdrowie i życie...
-
-
-
-
-