
Naukowcom z amerykańskiego laboratorium Sandia i Uniwersytetu w Rostocku (Niemcy) udało się przeprowadzić deuter do postaci metalicznej. Osiągnięcie to pozwoli na znaczący postęp w badaniach nad otrzymaniem metalicznego wodoru, który byłby rewolucyjnym paliwem.
Dzięki badaniom teoretycznym Huningtona i Wignera przeprowadzonym w 1935 roku wiemy, że możliwe jest otrzymanie metalicznego wodoru. Od lat trwają prace eksperymentalne polegające na użyciu ekstremalnie wysokich ciśnień w celu przekształcenia wodoru w metal. Wysokie ciśnienie wytwarzane jest poprzez ściśnięcie wodoru pomiędzy dwoma diamentowymi końcówkami „imadła". Aby zwiększyć ciśnienie stosuje się też podwójne końcówki diamentowe. Niestety tym sposobem dotychczas nie udało się osiągnąć zadowalających rezultatów.
Amerykańsko-niemiecki zespół naukowców do wykonania zadania postanowił użyć wysokiego ciśnienia w połączeniu z bardzo silnym polem magnetycznym – 20 mega gaussów, otrzymanym w tak zwanej Z-maszynie. Na początku eksperymentu naukowcy skompresowali próbkę ciekłego deuteru, następnie uderzenie napięcia elektrycznego wytworzonego w Z-maszynie spowodowało wytworzenie magnetycznej fali uderzeniowej, która dodatkowo skompresowała cząsteczki deuteru. Na ściśnięty deuter skierowano strumień światła. Okazało się, że deuter, zamiast przepuszczać światło, powodował jego odbicie, co wg naukowców świadczy o jego metalicznym stanie. Jest to jak na razie największy sukces na drodze do otrzymania metalicznego wodoru.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Rola bezpieczeństwa na kursie na koparki jednonaczyniowe
Bezpieczeństwo odgrywa fundamentalną rolę na każdym etapie kursu na koparki jednonaczyniowe – od pierwszych zajęć teoretycznych, aż po ćwiczenia...
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl