Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-07-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-07-07
Deuter zamieniony w metal
Źródło: phys.org
Źródło: phys.org

Naukowcom z amerykańskiego laboratorium Sandia i Uniwersytetu w Rostocku (Niemcy) udało się przeprowadzić deuter do postaci metalicznej. Osiągnięcie to pozwoli na znaczący postęp w badaniach nad otrzymaniem metalicznego wodoru, który byłby rewolucyjnym paliwem.

Dzięki badaniom teoretycznym Huningtona i Wignera przeprowadzonym w 1935 roku wiemy, że możliwe jest otrzymanie metalicznego wodoru. Od lat trwają prace eksperymentalne polegające na użyciu ekstremalnie wysokich ciśnień w celu przekształcenia wodoru w metal. Wysokie ciśnienie wytwarzane jest poprzez ściśnięcie wodoru pomiędzy dwoma diamentowymi końcówkami „imadła". Aby zwiększyć ciśnienie stosuje się też podwójne końcówki diamentowe. Niestety tym sposobem dotychczas nie udało się osiągnąć zadowalających rezultatów.

Amerykańsko-niemiecki zespół naukowców do wykonania zadania postanowił użyć wysokiego ciśnienia w połączeniu z bardzo silnym polem magnetycznym – 20 mega gaussów, otrzymanym w tak zwanej Z-maszynie. Na początku eksperymentu naukowcy skompresowali próbkę ciekłego deuteru, następnie uderzenie napięcia elektrycznego wytworzonego w Z-maszynie spowodowało wytworzenie magnetycznej fali uderzeniowej, która dodatkowo skompresowała cząsteczki deuteru. Na ściśnięty deuter skierowano strumień światła. Okazało się, że deuter, zamiast przepuszczać światło, powodował jego odbicie, co wg naukowców świadczy o jego metalicznym stanie. Jest to jak na razie największy sukces na drodze do otrzymania metalicznego wodoru.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także