Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-07 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-07
Detektor gazowy wykrywający pojedyncze molekuły

Detektor gazowy wykrywający pojedyncze molekuły
Kostia Nowosielow z University of Manchaster wraz z kolegami z Rosji oraz Holandii stworzyli mikronowej wielkości płatki grafenu. Dokonali tego za pomocą mikromechanicznego rozbicia warstw grafitu za pomocą bardzo cienkich płytek utlenionego krzemu. Następnie za pomocą litografii wykorzystującej strumień elektronów naukowcy stworzyli ścieżki przewodzące na powierzchni grafenu. W kolejnym etapie płatek grafenu o wymiarze 10 mikrometrów został umieszczony w komorze, a następnie przy przepływie czystego dwutlenku azotu zmierzono jego przewodność. Badacze zauważyli niewielkie, etapowe zmiany w przewodności materiału związane z adsorpcją i desorpcją pojedynczych molekuł dwutlenku azotu.
„Grafen posiada stosunkowo niewiele przenośników ładunku, jednak wystarcza to, aby materiał ten był przewodzący – mówi Andre Geim z University of Manchester – a więc gdy dostarczysz tylko jeden elektron do grafenu, jego przewodnictwo zmieni się w znaczny sposób”. Geim uważa, że poprzez funkcjonalizację powierzchni grafenu można go uczulić na wykrywanie konkretnych molekuł. W teorii grafen powinien być najlepszym, możliwym do wyprodukowania sensorem, ponieważ wykrycie pojedynczych molekuł to najwięcej czego możemy oczekiwać po detektorze.
David Williams z University of Auckland w Nowej Zelandii, ekspert w dziedzinie detektorów gazu twierdzi, że grafen wykazuje niesamowity potencjał w wykrywaniu cząsteczek gazowych, równocześnie posiadając dużą stabilność, jednak musimy jeszcze poczekać na opracowanie gotowego detektora dostępnego na rynku.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lusterko stomatologiczne – odkryj, jak łatwo zadbać o jamę ustną
Kiedy myślimy o narzędziach dentystycznych, do głowy przychodzą nam wiertła, ssaki czy skomplikowane aparaty. Tymczasem to właśnie lusterko...
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
-
-