Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-11-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-11-01
Czy noworodki mogą nauczyć się czytać?
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z Ohio State University odkryli, że ludzie rodzą się z częścią mózgu, która jest zaprogramowana na widzenie słów, stanowiąc po urodzeniu grunt, na którym ludzie mogą nauczyć się czytać.

Do tej pory uważano, że obszar ten, zwany „wizualnym obszarem formy słownej" (VWFA) nie różni się od innych części kory wzrokowej, odpowiedzialnej za widzenie twarzy, scen lub innych obiektów i staje się selektywny tylko w przypadku słów i liter, gdy dzieci uczą się czytać, często już po nauce mówienia.

Jednak badając mózgi noworodków, naukowcy odkryli, że jest ona połączona z siecią językową mózgu. Naukowcy przeanalizowali skany rezonansu magnetycznego mózgów 40 noworodków w wieku poniżej tygodnia, które były częścią projektu Developing Human Connectome Project. Porównali je z podobnymi skanami 40 dorosłych, którzy uczestniczyli w oddzielnym projekcie Human Connectome Project.

„Okazało się, że to nieprawda. Nawet od urodzenia VWFA jest bardziej funkcjonalnie połączony z siecią językową mózgu niż z innymi obszarami" - powiedział Saygin. Ponadto, VWFA różni się od części kory wzrokowej, która rozpoznaje twarze, głównie ze względu na funkcjonalne połączenie z częścią mózgu przetwarzającą język.

Laboratorium Saygina w Ohio State obecnie skanuje mózgi 3- i 4-latków, aby dowiedzieć się więcej szczegółów o okresie zanim dzieci nauczą się czytać i na jakie właściwości wizualne reaguje ten region.

Celem jest nauczenie się, jak mózg staje się mózgiem czytającym. Badania mogą być przydatne w zapobieganiu dysleksji i innym zaburzeń rozwojowych.

Wyniki badań (autorzy - Jin Li, David E. Osher, Heather A. Hansen, Zeynep M. Saygin) zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.


(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
osu.edu; mindmatters; sciencedaily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także