
Zespół badaczy z University of Tokyo i Yokohama City University opracowali organiczne kryształy, które zmieniają kolor pod wpływem sił mechanicznych, a następnie spontanicznie wracają do swojego kształtu i pierwotnego odcienia.
Tego typu materiały mogą znaleźć wiele zastosowań. Przykładowo mogłyby wskazywać miejsca, w których naprężane są belki, co byłoby idealne dla branży budownictwa. Problemem pozostaje fakt, że obecnie stosowane urządzenia są w zasadzie jednorazowe.
Naukowcy stworzyli teraz materiał organiczny, który zmienia kolor emitowanej fluorescencji z zielonego na czerwony pod wpływem naprężeń mechanicznych, po czym wraca do swojej pierwotnej konfiguracji.
Toshiki Mutai, główny autor, powiedział: „Nazwaliśmy tę właściwość „superelastochromizmem", ponieważ zmiany koloru są spowodowane całkowicie odwracalnymi - to znaczy elastycznymi - zmianami w rozmieszczeniu cząsteczek w materiale".
Jak wyżej wspomniano, materiały te z pewnością znajdą szereg zastosowań, m.in. do wykonania czujników sił ścinających w celu monitorowania miejsc podatnych na uszkodzenia.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak działają maszyny wytrzymałościowe? Zasada działania i najważniejsze elementy
Maszyny wytrzymałościowe to kluczowe narzędzia w procesie badania właściwości mechanicznych materiałów. Dzięki nim inżynierowie, technolodzy...
-
Maszyny do przemysłu – walcarki i szlifierki
Nowoczesny przemysł nie mógłby funkcjonować bez zaawansowanych maszyn precyzyjnych, które odpowiadają za kształtowanie, wykańczanie i obróbkę...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl