Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-05-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-06
Czerwone światło dla naprężeń
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół badaczy z University of Tokyo i Yokohama City University opracowali organiczne kryształy, które zmieniają kolor pod wpływem sił mechanicznych, a następnie spontanicznie wracają do swojego kształtu i pierwotnego odcienia.

Tego typu materiały mogą znaleźć wiele zastosowań. Przykładowo mogłyby wskazywać miejsca, w których naprężane są belki, co byłoby idealne dla branży budownictwa. Problemem pozostaje fakt, że obecnie stosowane urządzenia są w zasadzie jednorazowe.

Naukowcy stworzyli teraz materiał organiczny, który zmienia kolor emitowanej fluorescencji z zielonego na czerwony pod wpływem naprężeń mechanicznych, po czym wraca do swojej pierwotnej konfiguracji.

Toshiki Mutai, główny autor, powiedział: „Nazwaliśmy tę właściwość „superelastochromizmem", ponieważ zmiany koloru są spowodowane całkowicie odwracalnymi - to znaczy elastycznymi - zmianami w rozmieszczeniu cząsteczek w materiale".

Jak wyżej wspomniano, materiały te z pewnością znajdą szereg zastosowań, m.in. do wykonania czujników sił ścinających w celu monitorowania miejsc podatnych na uszkodzenia.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także