Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-12-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-12-19
Co warto wiedzieć o formach wtryskowych?
Co warto wiedzieć o formach wtryskowych?

Masowa produkcja wyrobów plastikowych od lat opiera się na wtryskarkach tworzyw sztucznych, nieskomplikowanych w działaniu, lecz bardzo skomplikowanych w budowie maszyn, złożonych z licznych komponentów i podzespołów, z których najważniejsze są bez wątpienia formy wtryskowe.

 

Czym są formy wtryskowe?

Formy wtryskowe to swego rodzaju szablon, na podstawie którego wytwarza się produkty o określonym kształcie. Znajdują się one we wnętrzu wtryskarki, w samym jego sercu, nie są jednak jej integralną częścią, w razie potrzeby można je więc wymienić na inne. Typowa forma wtryskowa składa się z układów odpowiedzialnych za doprowadzenie tworzywa, jego chłodzenie i wypychanie oraz gniazda lub gniazd, czyli elementów formujących. To tam trafia uplastyczniony materiał w trakcie obróbki tworzyw sztucznych i tam przybiera nowy kształt, np. plastikowej butelki.

 

Jakie rodzaje form do wtryskarek wyróżniamy?

Formy do wtryskarek różnicuje się ze względu na typ konstrukcji. Niektóre posiadają jedno gniazdo formujące i w związku z tym stosowane są w produkcji dużych, pojedynczych wyrobów. Inne dysponują kilkoma lub kilkunastoma gniazdami, dzięki czemu jeden wtrysk pozwala na uformowanie większej liczby małych wyrobów. Poza tym formy do wtryskarek możemy też podzielić na gorąco- i zimnokanałowe. Formy gorącokanałowe wyposażone są w dodatkowe elementy odpowiedzialne za regulację temperatury, co nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Zimnokanałowe tych elementów nie posiadają, są więc tańsze, ale niekoniecznie bardziej ekonomiczne, ponieważ generują więcej odpadów.

 

Jak powstają formy do wtryskarek?

Formy wtryskowe tworzy się zawsze na indywidualne zamówienie, ponieważ każdy zakład produkcyjny specjalizuje się w produkcji wyrobów o charakterystycznym, całkowicie unikalnym kształcie. Proces projektowania formy obejmuje kolejno: przygotowanie koncepcji, opracowanie dokumentacji technicznej, wykonanie prototypu, wstępne testy, poprawki i ostateczne testy. Klient ma oczywiście wgląd w całą procedurę i to od niego zależy jej ostateczny wynik. Dopiero po jego akceptacji gotowa forma trafia do zakładu produkcyjnego.

Więcej o formach wtryskowych możemy dowiedzieć się na stronie Stexor.pl.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
stexor.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także