Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-08-11   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-08-11
Bardziej wydajne polimery
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z University of Illinois znalazł sposób, aby użyć druku polimerowego do rozciągania i spłaszczania skręconych cząsteczek, dzięki czemu bąde one lepiej przewodzić prąd.

Sprzężone polimery są wysoce pożądane w zastosowaniach elektrycznych i optycznych ze względu na dużą szybkość przewodzenia. Wg naukowców mogą one konkurować z materiałami krzemowymi. Problemem pozostaje jednak fakt, że mają tendencję do tworzenia skręconych spirali, co znacznie utrudnia transport ładunku.

Profesor Ying Diao, który kierował badaniem, powiedział: „Płaski charakter sprzężonego polimeru odgrywa dużą rolę w jego zdolności do przewodzenia elektryczności. Nawet niewielki skręt może znacznie utrudnić zdolność elektronów do delokalizacji i przepływu".

Podczas swoich badań naukowcy nie tylko zaobserwowali, że podczas drukowania polimery przechodzą dwie wyraźne fazy przepływu, ale odkryli jeszcze kolejną, w której polimery wydają się mieć bardzo różne właściwości.

Wg Diao są one wtedy nie tylko rozciągane i spłaszczane, ale również – co najważniejsze – pozostają takie po wytrąceniu z roztworu. Dzięki temu umożliwiają precyzyjne dostrojenie ustawień drukarki, aby wytworzyć sprzężone polimery do zastosowań w nowych, lepszych urządzeniach.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; news.illinois.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :