
Zespół z University of Illinois znalazł sposób, aby użyć druku polimerowego do rozciągania i spłaszczania skręconych cząsteczek, dzięki czemu bąde one lepiej przewodzić prąd.
Sprzężone polimery są wysoce pożądane w zastosowaniach elektrycznych i optycznych ze względu na dużą szybkość przewodzenia. Wg naukowców mogą one konkurować z materiałami krzemowymi. Problemem pozostaje jednak fakt, że mają tendencję do tworzenia skręconych spirali, co znacznie utrudnia transport ładunku.
Profesor Ying Diao, który kierował badaniem, powiedział: „Płaski charakter sprzężonego polimeru odgrywa dużą rolę w jego zdolności do przewodzenia elektryczności. Nawet niewielki skręt może znacznie utrudnić zdolność elektronów do delokalizacji i przepływu".
Podczas swoich badań naukowcy nie tylko zaobserwowali, że podczas drukowania polimery przechodzą dwie wyraźne fazy przepływu, ale odkryli jeszcze kolejną, w której polimery wydają się mieć bardzo różne właściwości.
Wg Diao są one wtedy nie tylko rozciągane i spłaszczane, ale również – co najważniejsze – pozostają takie po wytrąceniu z roztworu. Dzięki temu umożliwiają precyzyjne dostrojenie ustawień drukarki, aby wytworzyć sprzężone polimery do zastosowań w nowych, lepszych urządzeniach.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; news.illinois.edu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Wagi elektroniczne przemysłowe — przegląd dostępnych rozwiązań na rynku
No dobra — nie oszukujmy się. Gdy ktoś po raz pierwszy siada do tematu wag przemysłowych, w głowie ma zazwyczaj jedno wielkie... „?!?". Bo skąd u...
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl