Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-30
Bardziej wydajne diody perowskitowe
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Dzięki postępom w organicznych materiałach fosforyzujących powstaje wiele nowych możliwości tworzenia diod elektroluminescencyjnych do zastosowań w ogniwach słonecznych, a także światłowodach i laserach.

Perowskity mineralne na bazie wapnia i tytanu mają ciekawe właściwości optyczne, jednak ich wydajność pozostaje niewystarczająca. W niedawnym badaniu opublikowanym w „Applied Physics Reviews" zbadano nowe podejście, które ma na celu optymalizację wysoce wydajnych diod perowskitowych.

Autorzy badania zbadali wydajność amorficznego układu cynk-tlenek-tlenek pokrytego kryształami perowskitu w celu jej poprawy. Hideo Hosono, jeden z badaczy, powiedział: „Uważamy, że wielu ludzi jest zbyt skupionych na warstwie emisji. W przypadku urządzenia wszystkie warstwy są równie ważne, ponieważ każda ma inną, ale kluczową rolę".

Aby potwierdzić swoje przypuszczenia zespół wytworzył niebieskie, czerwone i zielone diody perowskitowe (PeLED). Zielona dioda działała przy najniższym napięciu i była najbardziej wydajna i najjaśniejsza.

Wyniki te stanowią dowód, że można manipulować materiałem warstwy transportu elektronów. Pozostają jednak inne wyzwania, takie jak stabilność takich materiałów i toksyczność ołowiu w matrycy kryształu mineralnego. Pomimo tego badanie to stanowi nowe podejście realizacji praktycznych zastosowań perowskitowych diod LED w urządzeniach optoelektronicznych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com; phys.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :