Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-22
Komórki macierzyste w porożach jeleni
Komórki macierzyste w porożach jeleni
Komórki macierzyste w porożach jeleni
Badacze z wrocławskiej Akademii Medycznej są pierwszymi na świecie którzy odkryli obecność komórek macierzystych w porożu jeleni i udowodnili ich niezwykłe właściwości. Komórki te znajdą szerokie zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii.

Założona przez wrocławskich naukowców spółka Stem Cells Spin S.A. z Wrocławskiego Parku Technologicznego zakończyła niedawno kolejny etap badawczo-rozwojowy, który przybliża ją do opracowania unikalnych produktów opartych na fenomenie komórek macierzystych MIC-1. W najbliższym czasie firma zarejestruje specjalne surowce oparte na komórkach macierzystych, które będą wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, weterynarii i kosmetologii.

Wrocławskie odkrycie może oznaczać prawdziwy przełom w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii. – Jako pierwsi na świecie użyliśmy tych komórek do regeneracji tkanek. Do tej pory nie udało się to nikomu. Teraz pracujemy nad wykorzystaniem unikatowego potencjału naszego odkrycia – wyjaśnia dr hab. Marek Cegielski, lekarz weterynarii z Akademii Medycznej, który dokonał przełomowego odkrycia wspólnie kolegami z uczelni - prof. Markiem Bochnią, dr. Wojciechem Dziewiszkiem i dr. hab. Ireneuszem Całkosińskim.

Komórki macierzyste pochodzące z poroża jelenia same się namnażają i stymulują organizm biorcy do naprawy uszkodzeń wszystkich tkanek. Unikalną cechą komórek MIC-1, które posiada laboratorium Stem Cells Spin S.A., jest to, że posiadają własności immunosupresyjne. Komórki te w zależności od miejsca aplikacji aktywnie uczestniczą w regeneracji.

Komórki macierzyste MIC-1 mają szerokie właściwości regeneracyjne w czterech rodzajach tkanek, które budują organizm człowieka. To tkanka łączna, mięśniowa, nerwowa i nabłonkowa. Możliwości odbudowy każdej z nich są różne, a wrocławscy naukowcy największy potencjał widzą w regeneracji uszkodzonej tkanki kostnej, chrzęstnej i nabłonkowej.

W przyszłości Stem Cells Spin S.A. zamierza rozpocząć badania nad zastosowaniem MIC-1
w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i regeneracji uszkodzonych włókien nerwowych oraz układu nerwowego. Komórki macierzyste mogą mieć zastosowanie w leczeniu konkretnych chorób ludzkich. Ponadto preparaty na bazie komórek macierzystych mogłyby znaleźć zastosowanie w weterynarii, zwłaszcza przy gojeniu się ran i regeneracji ścięgien (np. u koni).

Kolejnym potencjalnym zastosowaniem odkrycia naukowców Stem Cells Spin jest kosmetologia, gdzie preparaty na bazie komórek macierzystych mogą skutecznie przyspieszać porost włosów, przeciwdziałać podrażnieniom i redukować zmarszczki.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Portal Innowacji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także