Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-06-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-06-19
Nanomateriały stworzone przez struktury mniejsze niż białka
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Nanomateriały stworzone przez struktury mniejsze niż białka

Cztery peptydy, cząsteczki mniejsze niż białka, mogą składać się samodzielnie w kontrolowany sposób, dzięki czemu powstaną nowe nanomateriały. Odkrycia dokonali naukowcy z barcelońskiego Instytutu Biotechnologii i Biomedycyny.

Składanie białek w stabilne włókna umożliwia tworzenie kształtów, których nie może wytworzyć izolowane białko. Struktury takie są wykorzystywane jako nanoprzewodniki, struktury fotowoltaiczne, biosensory i katalizatory. Technologia ta nie jest nowa. Dopiero jednak niedawno rozpoczęto syntezę sekwencji białek prionowych. Zaletą tego typu białek jest fakt, że potrafią się one układać wolniej, dzięki czemu można tworzyć wysoce uporządkowane i długie układy. Cały proces jest jednak kosztowny i trudny.

Naukowcom z Barcelony udało się stworzyć peptydy, z których każdy składa się zaledwie z siedmiu aminokwasów. "Wykazaliśmy, że odpowiedni projekt może pozwolić na zmniejszenie wielkości syntetycznych sekwencji prionowych do zaledwie kilku aminokwasów, zachowując te same właściwości. Cztery peptydy, które stworzyliśmy, są najkrótszymi strukturami tego typu stworzonymi do tej pory. Są zdolne do tworzenia stabilnych zwojów włókien" - mówi Salvador Ventura, jeden z badaczy.

Podczas swoich badań zespół przetestował również stabilność i funkcjonalność peptydów. Wyniki były pozytywne, gdyż udało im się zbudować jeden z najbardziej odpornych na degradację nanomateriałów biologicznych opisanych do tej pory - „nanokable" pokryte srebrem, Nowe cząstki mogą mieć wiele zastosowań, ale naukowcy skupiają się przede wszystkim właśnie na tworzeniu nanoprzewodów i włókien syntetycznych, które mogłyby stać się katalizatorami złożonych reakcji chemicznych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
uab.catphys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także