Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-06-04   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-06-04
Sztuczna inteligencja przyspieszy rozwój wyspecjalizowanych nanocząstek
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Fizycy z MIT opracowali nowy sposób projektowania wielowarstwowych nanocząstek o ściśle określonych właściwościach. Może on znaleźć zastosowanie w wyświetlaczach, a także systemach biomedycznych. Dokonali tego przy użyciu sieci neuronowych – formy sztucznej inteligencji.

W swoich wypowiedziach Marin Soljacic, profesor z MIT, podkreśla, że celem było głębsze spojrzenie na sieci neuronowe, dziedzinę, która osiągnęła znaczny postęp i wywołała podekscytowanie wśród naukowców w ostatnich latach. Badacze postawili sobie pytanie, czy mogą one pomóc im w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadnień fizycznych.

W celu zrozumienia, które techniki są odpowiednie oraz jak najlepiej je wykorzystać, użyto sieci w jednym konkretnym systemie dla nanofotoniki. Nanocząstki były ułożone warstwowo, ale każda warstwa została wykonana z innego materiału i miała inną grubość. Od tych szczegółów zależy, w jaki sposób światło się rozprasza.

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy sieć byłaby w stanie przewidzieć, w jaki sposób nowa cząstka rozproszyłaby barwy światła poprzez analizę przykładów. Okazało się, że sieć była w stanie dość dobrze przewidzieć dokładny wzór wykresu rozpraszania światła w funkcji długości fali - nie idealnie, ale bardzo blisko i w znacznie krótszym czasie niż przy klasycznych metodach.

Współautor badań Shen powiedział: "początkową naszą motywacją było stworzenie ogólnego zestawu narzędzi, który może wykorzystać każda osoba, nawet nie będąc specjalistą. Jak widać, takie podejście zadziałało bardzo dobrze."

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
sciencedaily.com; phys.org

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :