Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-08-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-08-22

Smartfon może wykryć chorobę

Smartfon może wykryć chorobę
Smartfon może wykryć chorobę

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois opracowali technologię, która umożliwia smartfonowi przeprowadzanie testów medycznych. Kosztujący zaledwie 550 dolarów analizator TRI (transmission-reflectance-intensity) bada próbki krwi, moczu i śliny pacjenta tak niezawodnie, jak instrumenty kliniczne, które kosztują tysiące dolarów.

"Nasz TRI Analyzer jest jak scyzoryk bioczułości" - powiedział Cunningham, dyrektor Laboratorium Nanotechnologii w stanie Illinois. "Jest w stanie wykonać trzy najczęstsze typy testów w diagnostyce medycznej, więc w praktyce można dostosować do niego tysiące już opracowanych badań".

W opublikowanym niedawno artykule zespół Cunninghama użył analizatora TRI do przeprowadzania dwóch z nich dostępnych w handlu - testu wykrywania biomarkera związanego z przedwczesnym porodem u kobiet w ciąży oraz badania fenyloketonurii u noworodków w celu pośredniego wykrycia enzymu niezbędnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ich wyniki były porównywalne z wynikami uzyskanymi przy użyciu spektrometru klasy klinicznej.

"Analizator TRI to bardziej przenośne laboratorium niż specjalistyczne urządzenie", powiedział Kenny Long, wiodący autor badań.
Wśród wielu testów diagnostycznych, które można przystosować do smartfona znajduje się także test ELISA, który wykrywa i mierzy wiele białek i przeciwciał we krwi. System jest w stanie wykonać badanie, wykorzystując ciecz, która zmienia kolor lub wytwarza światło (tak jak barwniki fluorescencyjne).

Analizator TRI działa, konwertując kamerę telefonu na spektrometr o wysokiej wydajności. Oświetla on próbkę płynu wbudowaną białą lampą błyskową telefonu lub niedrogą zewnętrzną zieloną laserową diodą. Światło z próbki jest zbierane w światłowodzie i prowadzone przez siatkę dyfrakcyjną do wbudowanej kamery z tyłu. Te składniki optyczne są rozmieszczone w trójwymiarowej plastikowej podstawce.

Opracowany analizator może jednocześnie mierzyć wiele próbek przy użyciu wkładu, który przesuwa się przez otwór w tylnej części podstawki. Ta zdolność sprawia, że jest on odpowiedni dla pacjentów, którzy nie mają dostępu do kliniki lub szpitala ze sprzętem diagnostycznym, a także dla tych, którzy mogą znaleźć się w nagłej potrzebie wykonania badań.
"Nasz analizator może skanować wiele testów w sekwencji, przesuwając wkład przez głowicę odczytową, analogicznie do sposobu w jaki przesuwane są paski magnetyczne kard kredytowych" - powiedział Long.

Oprócz zastosowań w diagnostyce zdrowotnej, Cunningham podkreśla, że analizator TRI może zostać również użyty w dziedzinach takich jak zdrowie zwierząt, monitorowanie środowiska, testowanie leków, kontrola jakości produkcji czy bezpieczeństwo żywności. Opatentowana technologia jest licencjonowana.

(KB)

Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
innovations-report

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe