Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-21
Proces odsalania jeszcze bardziej wydajny
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Szybko rozwijający się przemysł odsalania produkuje wodę pitną i wspiera rolnictwo w suchych regionach nadmorskich na całym świecie. Pozostałością po procesie jest jednak duża ilość solanki, która zazwyczaj trafia z powrotem do morza, co jednak wymaga dużej ostrożności, aby nie zagrozić ekosystemom, a także kosztownych systemów pompowania. Inżynierowie z MIT twierdzą, że znaleźli lepszy sposób.

Autorem pomysłu jest Amit Kumar, profesor inżynierii mechanicznej z MIT. W swoim nowym badaniu on i jego zespół pokazują, że materiał odpadowy można przekształcić w użyteczne chemikalia, np. wodorotlenek sodu. Inaczej znany jako soda kaustyczna, może być stosowany do wstępnego oczyszczania wody morskiej w procesie odsalania. Zmienia to kwasowość wody, co pomaga zapobiegać zanieczyszczaniu membran używanych do filtrowaniay - głównej przyczyny zakłóceń i awarii w typowych instalacjach odsalania odwróconej osmozy.

Kolejną ważną substancją, którą można również łatwo wytwarzać na miejscu z solanki, jest kwas chlorowodorowy. Może być on używany do czyszczenia części instalacji odsalania, ale jest również szeroko stosowany w produkcji chemicznej i jako źródło wodoru.

Sposób przekształcania solanki w użyteczne produkty wykorzystuje dobrze znane procesy, w tym wstępną nanofiltrację i elektrodializę. Naukowcy omówili już swoją koncepcję z firmami, które mogą być zainteresowane budową prototypowej fabryki, aby pomóc w opracowaniu realnej ekonomiki procesu.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
news.mit.edu; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także