Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-11-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-11-06
Perspektywa bezpieczniejszych tworzyw sztucznych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z kalifornijskiego uniwersytetu Santa Cruz opracował bezpieczniejszą alternatywę dla groźnych ftalanów używanych do produkcji tworzyw sztucznych. Istnieje bowiem coraz więcej dowodów, że przedostają się one do wody, środowiska, a nawet żywności i doprowadzają do poważnych problemów zdrowotnych.

Ftalany są szeroko rozpowszechnione, ale ich najważniejszym zastosowaniem są plastyfikatory do PVC, które odpowiadają za jego elastyczność. PCV, po polipropylenie i polietylenie, jest najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym. Służy do wytwarzania produktów takich jak materiały budowlane, meble, odzież, opakowania do żywności czy urządzenia medyczne.

Zespół, pod wodzą Rebeki Braslau, profesor chemii i biochemii, pracował nad stworzeniem "nie-migrujących" plastyfikatorów, które przyczepiają się do polimeru PCV za pomocą wiązania chemicznego. Dzięki temu nie „wylewają się" z plastiku i nie przechodzą do otoczenia, np. żywności zawartej w opakowaniu.

Breslau powiedziała: "W przeciwieństwie do ftalanów, nasze plastyfikatory nie migrują fizycznie i nie mogą się wymykać". Sama profesor i jej zespół mają nadzieję, że zobaczą swoje bezpieczniejsze substytuty przyjęte przez przemysł tworzyw sztucznych. "Potencjał do tego jest prawdziwy".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
phys.org; news.usc.edu

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :