Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-13
Nowa rola żelaza
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z Uniwersytetu w Lund w Szwecji stworzył cząsteczkę żelaza, która może działać zarówno jako fotokatalizator do produkcji paliwa, jak i ogniw słonecznych do produkcji prądu. Prawdopodobnie zastąpi ona droższe i rzadsze metale używane dzisiaj.

Kompleksy metali używane są w wielu fotokatalizatorach i ogniwach. Ich zadaniem jest pochłanianie promieni słonecznych i wykorzystywanie ich energii. Głównie są to ruten, osm i iryd, które są niestety rzadkie, a co za tym idzie – drogie.

Profesor Kenneth Wärnmark wraz z kolegami pracował nad znalezieniem dla nich alternatyw. Od jakiegoś czasu koncentrowali się na żelazie, które jest znacznie łatwiejsze do pozyskania. Naukowcy stworzyli własne cząsteczki, których potencjał zbadali już wcześniej.

"Nasze wyniki pokazują, że dzięki zaawansowanemu projektowi molekuł można zastąpić rzadkie metale żelazem" - powiedział profesor.

W nowym badaniu naukowcy posunęli się o krok dalej i opracowali cząsteczkę, która nie tylko zawiera żelazo, ale także wychwytuje energię słoneczną tak długo, że może reagować z inną cząsteczką.

"Dobry wynik zależy od tego, że zoptymalizowaliśmy strukturę molekularną wokół atomu" - wyjaśnia Petter Persson, jeden z naukowców.

Zdaniem ekspertów projekt ten może zostać wykorzystywany w nowych typach fotokatalizatorów do produkcji paliwa słonecznego. Ponadto otwiera inne potencjalne obszary zastosowań, jak np. materiały w diodach świetlnych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
lunduniversity.lu.se; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także