Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-26
Nadprzewodniki działające w wyższej temperaturze
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z Uniwersytetu w Houston opisał nowy, wcześniej niezbadany sposób uzyskania nadprzewodnictwa w wyższej temperaturze, który oferuje szereg potencjalnych korzyści, zarówno wytwórcom energii, jak i konsumentom.

Tradycyjne materiały transmisyjne powodują straty wysokości nawet 10 %, podczas gdy prąd elektryczny może przemieszczać się przez materiały nadprzewodzące bez oporu. Zatem znalezienie nadprzewodników działających w temperaturze pokojowej lub zbliżonej, co na razie wymaga czynnika chłodzącego, pozwoliłoby firmom enegetycznym dostarczać więcej energii bez potrzeby zwiększania ilości paliwa. Doprowadziłoby to tym samym do wzrostu wydajności sieci i zmniejszenia emisji CO2.

Praca zespołu z Houston bazuje na ugruntowanej zasadzie, że temperaturę przejścia nadprzewodnika, od której zależy jego działania, można przewidzieć poprzez zrozumienie zależności między nią a domieszkowaniem. Jest to metoda zmiany materiału poprzez wprowadzenie niewielkich ilości pierwiastka, co zmienia jego właściwości. Zasada utrzymuje, że temperatura przejścia wzrasta do pewnego punktu, a następnie zaczyna spadać, nawet jeśli domieszkowanie lub ciśnienie nadal wzrasta.

Liangzi Deng, jeden z naukowców, wpadł na pomysł zwiększenia ciśnienia, aby zobaczyć, czy temperatura przejścia nadprzewodzącego wzrośnie i jego pomysł zadziałał. "To naprawdę pokazuje nowy sposób podniesienia temperatury przejścia nadprzewodnikowego" - powiedział. 

Jednak zwiększanie nadprzewodnictwa za pomocą wysokiego ciśnienia nie jest praktyczne w zastosowaniach w świecie rzeczywistym. Następnym krokiem będzie znalezienie sposobu na osiągnięcie tego samego efektu przy chemicznym domieszkowaniu i bez ciśnienia.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
uh.edu; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także