Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-05
Materiał, który nie odbija i nie załamuje światła
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Stworzony przez naukowców z Wuhan University i University of Texas materiał charakteryzuje się zarówno ujemną refrakcją, jak i brakiem odbicia.

Gdy promienie światła uderzają o wodę, niektóre są przez nią załamywane, podczas gdy inne się odbijają. Zgodnie z prawami optyki, promień padający i załamany znajdują się po przeciwnych stronach tafli wody. Baile Zhang, jeden z naukowców, zauważa jednak, że wbrew temu, co istnieje w naturze, powinno być możliwe tworzenie materiałów zachowujących się odmiennie. Badaczom udało się taki opracować.

Podczas swoich badań stworzyli oni trójwarstwowe płyty kryształów za pomocą m.in. żywicy epoksydowej. Następnie ułożyli one płytki przeciwnie do ruchu wskazówek zegara o 2π/3 wzdłuż pionowej osi. Odkryli, że uzyskany w ten sposób materiał nie tylko wykazywał ujemną refrakcję, ale również pochłaniał wszystkie skierowane na niego fale akustyczne, żadnej z nich nie odbijając.

Zdaniem naukowców materiał mógłby stworzyć pole do nowych rozwiązań w wielu dziedzinach. Jeśli bowiem udałoby się stworzyć podobny materiał, który zachowywałby się w ten sposób wobec fal optycznych, możliwe byłoby opracowanie nowych systemów optycznych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
physics.bu.edu; phys.org

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :