Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-02-01
Wpływ czynników zewnętrznych na dokładność pomiaru. Działanie kamery macierzowej.

Poprawne wykonywanie wszelkich pomiarów, w tym pomiarów temperatury metodami bezkontaktowymi, wymaga znajomości zjawisk fizycznych, w oparciu o które pomiar ten się odbywa. Materiał, z którego wykonany jest obiekt mierzony, i stan jego powierzchni determinują współczynnik emisyjności, który jest bardzo ważnym parametrem przy pomiarach bezkontaktowych.

W większości pirometrów i w każdej kamerze termograficznej istnieje możliwość wprowadzenia bezwymiarowej wartości współczynnika emisyjności w zakresie 0,01 do 1 co 0,01. Czynniki zewnętrzne (w tym atmosferyczne) również mogą mieć wpływ na dokładność pomiaru.

Większość kamer umożliwia wprowadzenie wartości temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, odległości do obiektu, co pozwala uwzględnić tłumienie promieniowania w atmosferze. Dzięki zaimplementowanemu w kamerze algorytmowi pomiar temperatury uwzględnia korektę wpływu warunków otoczenia.

Dzięki temu wynik pomiaru ma zadeklarowaną przez producenta dokładność. Typowo wynosi ona +/-2°C lub +/-2%.

Należy pamiętać, że silny wiatr będzie powodował na drodze konwekcji wymuszonej nienaturalną zmianę temperatury obiektu, fałszując jego obraz termiczny. W takich warunkach w przypadku pomiaru rozkładu temperatury na dużych obiektach, np. budynkach, otrzymamy obraz obiektu pozbawionego miejsc o podwyższonej temperaturze, które mogą świadczyć o ucieczce ciepła.

Również silne nasłonecznienie lub pomiary prowadzone w krótkim czasie po ustaniu nasłonecznienia mogą być źródłem błędów.

 

Zasada działania kamery macierzowej i jej parametry
Kamery macierzowe wykorzystują macierz detektorów. Obraz powstaje w "czasie rzeczywistym", z częstotliwością rzędu 50 Hz. Kamery macierzowe są kolejnym krokiem w rozwoju termografii. Dzięki wyeliminowaniu układów skanowania kamery te są mniejsze i lżejsze od swoich poprzedniczek. Zakres ich zastosowań również jest szerszy.

Poniższy schemat obrazuje w uproszczeniu zasadę działania kamery. Promieniowanie podczerwone emitowane przez badany obiekt pada na układ optyczny kamery. Soczewki obiektywu wykonane są najczęściej z germanu, który wprawdzie jest nieprzezroczysty w świetle widzialnym, ale znakomicie transmituje podczerwień. 

Zasada działania kamery macierzowej
Zasada działania kamery macierzowej

Obiektyw skupia promieniowanie na powierzchni fotoczułej detektora, który pod jego wpływem generuje sygnały elektryczne. Po ich konwersji na przetworniku A/C sygnały przetwarzane są przez procesor DSP(Digital Signal Processor).

Procesor ten w celu obliczenia temperatury każdego piksela obrazu wykonuje złożone operacje: standaryzację poziomów sygnałów (N.U.C), korektę „bad pixel", wyliczenie temperatury na podstawie danych z tablicy kalibracji, korektę wyliczonej wartości temperatury z uwzględnieniem emisyjności i warunków otoczenia. Tak przygotowane dane prezentowane są na LCD kamery lub komputera w postaci kolorowego termogramu.

 

Czytaj więcej na temat termografii oraz kamer termowizyjnych:

Wprowadzenie do termografii. Prawo Stefana - Boltzmana.

Klasyfikacja bezkontaktowych przyrządów pomiarowych

Dobór kamery termograficznej. Czym się kierować przy wyborze?

Zastosowania kamer termograficznych

Autor:
Maciej Rzeczkowski, Vigo System
Źródło:
xtech.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także