Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Przejście od ręcznego do automatycznego pomiaru gęstości

Pomiar gęstości METTLER TOLEDO

Oznaczanie gęstości jest wykonywane w wielu dziedzinach. Celem oznaczenia jest określenie pewnych właściwości produktu lub materiału.

Podczas oznaczania gęstości wykorzystywane jest prawo Archimedesa zgodnie z którym, obniżenie masy ciała zanurzonego w cieczy jest równe masie wypartej przez nie cieczy. Metoda ta pozwala oznaczać gęstość ciał stałych, substancji lepkich oraz mających konsystencję pasty, a także cieczy.

METTLER TOLEDO posiada w swojej ofercie wyposażenie oraz oprogramowanie umożliwiające oznaczanie gęstości metodą grawimetryczną.

Oznaczaj gęstość substancji stałych, ciekłych, porowatych i lepkich, korzystając z zestawu do oznaczania gęstości METTLER TOLEDO. Dostępne są zestawy dla wag analitycznych i precyzyjnych. Zestawy do oznaczania gęstości są bardzo wygodne i pozwalają uzyskać dokładne wyniki badania, niezależnie od tego, czy stosujesz metodę wyporu hydrostatycznego, metodę wyporu (cieczy), czy też metodę z piknometrem

Instalacja zestawu na wadze jest bardzo łatwa. Wystarczy kilka prostych czynności. Zestawy są proste w obsłudze, a ich wytrzymała konstrukcja zapewnia wysoką trwałość w trakcie użytkowania.

Wbudowana aplikacja oznaczania gęstości dostępna w oprogramowaniu wag Excellence XP/XS pozwala wykonać to oznaczenie pięcioma różnymi metodami. Aplikacja prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy oznaczenia, gromadząc dane, obliczając gęstość oraz umożliwiając ocenę statystyczną serii wyników badania

Oprogramowanie wag Excellence XP/XS daje możliwość obliczenia gęstości oraz jej zarejestrowanie. Wyniki gęstości można przesłać do komputera lub wydrukować na drukarce. Zawartość raportu można dostosować do własnych wymagań, określić ustawienia nagłówka oraz zdefiniować opcje w zakresie raportowania poszczególnych wartości oraz parametrów statystycznych dla serii wyników.

Ręczne metody wykorzystujące piknometry i hydrometry są powszechnie wykorzystywane do oznaczania gęstości i wartości związanych. Dlaczego metody te są stopniowo zastępowane przez gęstościomierze cyfrowe, które są droższe?

Metody ręczne są wypierane przez gęstościomierze cyfrowe. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele. Chociaż gęstościomierze cyfrowe są droższe, to zakup takiego instrumentu wydaje się niezbędny. Automatyzacja pomiaru gęstości niesie ze sobą wiele korzyści. Należy do nich przede wszystkim oszczędność czasu, wyższa dokładność i powtarzalność wyników pomiarów oraz brak wpływu operatora na jakość wyników. Konsekwencją tego jest poprawa wydajności badań i wiarygodności wyników. Ponadto, wiele nowoczesnych laboratoriów wdrożyło systemy elektronicznego przetwarzania danych, które wymagają stosowania gęstościomierzy cyfrowych.

W cyfrowych gęstościomierzach wykorzystano technologię rurki oscylacyjnej. Technologia ta pozwala oznaczać gęstość w próbce dokładnie i szybko. Ponadto, laboratoryjne gęstościomierze cyfrowe są wyposażone w wbudowany termostat Peltiera, którego zadaniem jest kontrola temperatury próbki. Pomiar jest uruchamiany naciśnięciem jednego przycisku. Po krótkim czasie wynik badania pojawia się na ekranie i można go wydrukować, wysłać do komputera lub wyeksportować do systemu LIMS.

Odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji

Autor:
METTLER TOLEDO
Dodał:
Mettler-Toledo Sp. z o. o.

Czytaj także