Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-10-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-10-20
Zamieniono dwutlenek węgla w etanol
Zamieniono dwutlenek węgla w etanol
Zamieniono dwutlenek węgla w etanol

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory w Tennessee odkryli reakcję chemiczną, która przekształca CO2 w etanol. W przyszłości technologia może potencjalnie pomóc nawet w zahamowaniu zmian klimatycznych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie ChemistrySelect.

Badacze ze Stanów Zjednoczonych próbowali znaleźć szereg reakcji chemicznych, które mogą wykazać użyteczność dwutlenku węgla jako paliwa, kiedy podczas jednej z reakcji okazało się, że pierwszy krok w tym kierunku postawił się niemal sam. Reakcję, która pozwala wygenerować z CO2 etanol odkryto bowiem przypadkowo, gdy zamiast spodziewanego metanolu w laboratoryjnych kolbach natknęli się na etanol.

Metoda zasadza się o nową kombinację nanoszpilek miedzi i węgla ułożonych na powierzchni krzemu. Dzięki nanotechnologii reakcja z ich udziałem może być przeprowadzona bardzo precyzyjnie w ściśle kontrolowanych warunkach, ograniczając wpływ reakcji ubocznych.

Proces ten posiada kilka zalet w stosunku do innych metod konwersji CO2 do postaci paliwa. Reakcja wykorzystuje typowe materiały, takie jak miedź i węgiel, a dodatkowo przetwarza CO2 w etanol, który sam jest szeroko stosowany jako paliwo.

Być może najważniejszy w tym wszystkim jest jednak fakt, że reakcja odbywa się w temperaturze pokojowej, co oznacza możliwość realizacji przy niewielkim zużyciu energii. Proces konwersji może być tym samym wykorzystywany do tymczasowego magazynowania energii podczas przerw w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, poprawiając pracę sieci.

Naukowcy planują dalsze badanie procesu, chcąc podjąć próbę uczynienia go bardziej wydajnym. Jeśli im się powiedzie, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się wykorzystania tej techniki na szeroką skalę.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
natureworldnews
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także