Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-07-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-07-14
Polimerowy materiał zmieniający kolor przy rozciąganiu
Źródło:labnews.co.uk
Źródło:labnews.co.uk

Naukowcy z firmy Phomera (niemieckiej firmy typu spin-out) opracowali sposób tworzenia materiału, który zmienia barwę wskutek rozciągnięcia lub skręcenia.


Materiał składa się z mikroskopijnych kulek tworzących poukładane warstwy. Kulki nazywane polimerowymi opalami mogą być produkowane na dużą skalę dzięki wykorzystaniu metody "Bend-Induced-Oscillatory-Shearing". Jak zaznacza główny autor badań - profesor Jeremy Baumberg - znalezienie sposobu do nakłonienia małych struktur do tworzenia większych formacji zmieniających kolor to swego rodzaju cud. Jednocześnie dodaje, że w dalszej perspektywie możliwe będzie tworzenie coraz bardziej złożonych struktur. Polimerowe opale są to w rzeczywistości przezroczyste plastikowe nanokule, hodowane w specjalnych kadziach. Nanokule są ciałami stałymi, które posiadają lepką powłokę. Warstwy zbudowane z nanokul wygięte wokół rolek sfery są zmuszone do utworzenia idealnie ułożonych stosów. Wewnętrzną strukturę tworzonych stosów materiału oznaczano w trakcie badań stosując szereg technik, w tym mikroskopię elektronową, rozproszenie promieniowania rentgenowskiego i reologię. Przez zmianę wielkości nano-kul odbijane są różne długości fal światła i gdy materiał jest skręcony lub rozciągnięty odległość między nanokulami ulega zmianie, co powoduje zmianę koloru. Po rozciągnięciu obraz materiału przesuwa się w niebieskim zakresie widma, a z kolei w stanie "ściśniętym" w kierunku czerwonym.


Praktyczne wykorzystanie opracowanego materiału może obejmować zmianę koloru tapety ściennej czy tez tworzenie powłok zabezpieczających banknoty.


(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
labnews.co.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także