Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-08-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-08-08
Nanocząstki złota pomagają we wzroście kryształów
Kryształy PVP i złota
Kryształy PVP i złota

Badacze z Uniwersytetu na Florydzie pod kierownictwem profesora Davida Win'a opracowali sposób w jaki złoto może być wykorzystywane do wzrostu kryształów tworzących nanocząsteczki, które mogą mieć szerokie zastosowanie w przemyśle i w medycynie.


Powstające z pomocą złota nanocząsteczki zwane również nanopryzmatami są hodowane w procesie syntezy określanym "plasmonic driven",w którym oprócz złota wykorzystywane jest światło. Złoto jest niezwykle przydatne w nanotechnologii, ponieważ jest plastyczne, nie reaguje z tlenem i dobrze przewodzi ciepło. Tego typu własności sprawiają, że złot stanowi idealny materiał do tworzenia nanocząsteczek, szczególnie tych, które pozostawiane są w ludzkim ciele. Naukowcy w swoim badaniu stosowali m.in. poli(winylopirolidon), używany jako składnik do środków farmaceutycznych (głównie tabletek), jako substancja wypełniająca lub substancja wiążąca. Poly(winylopirylidon) wykazywał potencjał do tworzenia w procesie syntezy plazmonicznej gorących elektronów osadzających się na powierzchni wykonanej ze złota tworząc następnie wspomniane nanocząstki(nanopryzmaty).


Badanie opisuje pierwszą strategię syntezy plazmonicznej, której produktem końcowym są wysokowydajne nanopryzmaty. Co więcej badacze wykazali, że w procesie syntezy nanopryzmatów wykorzystywane jest światło o małym poborze mocy. Daje to możliwość wykorzystywania energii światła słonecznego. Win spędził ostatnią dekadę pracując nad nanotechnologiami, będąc jednocześnie stale zaintrygowanym możliwościami ich zastosowania w fotochemii i biomedycynie, a w szczególności w celowanych terapiach lekowych.

Więcej na ten temat w artykule "Polyvinylpyrrolidone-induced anisotropic growth of gold nanoprisms in plasmon-driven synthesis" (Nature).

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
chemeurope.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także